Ugrás a fő tartalomra

A 2013-as év összegzése

Amikor a múlt évi Falugyűlésen jelentkeztünk azzal az ötlettel, hogy újítsuk fel a Kastély előtti teret, még mi magunk sem tudtuk, hogy pontosan mit sikerül megvalósítani. Aztán az azóta eltelt egy évben számtalan kérdésre kaptunk választ:

  • több mint 400 támogató aláírás gyűlt össze a tér elnevezéséről
  • minden korábbinál több pénz gyűlt össze a közadakozás során
  • a képviselő-testület kezdeményezésünkre határozatot fogadott el, hogy a Kastély előtti tér viselje Sebestyén Albert nevét
  • nagyon sokan jöttek, hogy részt vegyenek a Kastély előtti tér felújításában
  • közel 400-an vettek részt a térátadó ünnepségen
  • jelenleg több mint 500 követője van a facebook-on létrehozott oldalunknak és havonta 1000-en látják az itt megjelenő tartalmakat





Ezúton is örömmel értesítünk minden támogatónkat, hogy Jánoshida Község képviselő-testülete úgy döntött, hogy 2013-ban az "Év embere" díjat az "Ez a hely a tiéd" civil társaság ügyvivőinek adja a Sebestyén Albert tér létrehozásának ötletéért. De mit sem ért volna az öltet, ha a kivitelezését nem támogatták volna ilyen sokan. Jánoshidai és innen elszármazott családok, vállalkozók és az önkormányzat összefogása volt a siker kulcsa.







Az „Ez a hely a tiéd” civil társaság létrehozásával azt akartuk elérni, hogy legyen egy cselekvő közösség, akiknek fontos lakókörnyezetük rendezettsége, és az, hogy Jánoshidának jó hírneve legyen azért, hogy a fiatalok lássák a jövőt a faluban. Éppen ezért azt szeretnénk, ha ezt a díjat minden résztvevő a sajátjának tekintené.



Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen díj nem csak elismerést jelent, hanem kötelezettséget is ró a díjazottakra. Az "Év embere" díj erkölcsi alapot ad számunkra a folytatásra. Többfelől is megerősítést nyert kérésként 2014-ben a II. világháborús emlékmű parkját szeretnénk megújítani. Az idei sikerekre alapozva bízunk benne, hogy jövőre is sokan csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez és támogatják elképzeléseinket pénzbeli adományaikkal, valamint közösségi munkára való felhívásunkra minél többen megmozdulnak és segítenek a kitűzött cél megvalósításában. Mi ezúton szeretnénk a jövő évi terveink támogatására felajánlani a díj mellé kapott pénzt. Biztatunk mindenkit, hogy jöjjön el 2014. február 1-jén (szombaton) Varga Antal szervezésével megrendezett jótékonysági estre, és adományával csatlakozzon ehhez a kezdeményezéshez!



Jó lenne ha az itt élők és az elszármazottak minél többen úgy éreznék, hogy ez a civil társaság az övék is, hogy minél többen megtapasztaljuk, hogy van a közösségnek alkotó ereje itt Jánoshidán, mert ez a hely a miénk!







Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Összefogás Jánoshida történetének megidézéséért a 825 éves fennállás megünneplésekor

Bátran kijelenthetjük, hogy a Jánoshidán élők valódi összefogásával jött létre 2011. június 24-én a templomkertben a település történetét bemutató múltidézés. Hiszen sok-sok helyi lakos tehetségét és rátermettségét bizonyítva hozott létre egy igazán értékes és érdekes előadást a Kulturális Bizottság teljes támogatásával. Már az előkészítési munkálatokban érezhető volt, hogy sokan megértették, hogy milyen nagyszerű dolog együtt létrehozni valami értékeset. Szinte mindenki, akinek lehetősége volt rá örömmel vállalta, hogy szereplőként vagy segítőként részese legyen a műsor létrehozásának. A helyszín kiválasztásában jelentős szerepet játszott az, hogy a templomkert Jánoshida legszebb közterülete, melynek ápolását az egyházközség tagjai áldozatos munkájukkal végzik. A színpad és a nézőtér kialakítása miatt Bori István és csapata vállalta a tereprendezés nehéz feladatát. A rendezvény hírül adásához Varga Antal biztosította a hintóját, melyről Zombori József kiáltotta világgá a falu több pon...

Kozák Károly előadása Jánoshida történetéről és a templom műemléki helyreállításáról

Kozák Károly vezette 1971-73 között a jánoshidai templom műemlék helyreállítási munkálatait. Ez a jegyzet az 1973. október 17-én Jánoshidán megtartott előadása alapján készült. Kozák Károly A megyében és az országban járva gyakran hallhatunk, láthatunk műemléki helyreállításokról, és régészeti feltárásokról. A rádióban is gyakran elhangzik egy-egy híradás, nem beszélve az újságokról, sőt ritkábban a TV-ben is láthatunk néhány kockát, néhány képet ilyenféle munkákról. Ezek közé a munkák közé tartozik az 1971-ben megkezdett jánoshidai műemléki templom helyreállítása. A templom helyreállítása eléggé előrehaladott most, és ezért örömmel vállalkoztam a felkérésre, hogy röviden beszámoljak a jelenlévőknek az itt folyó munkákról, az elért eredményekről, és az elkészült maradványok alapján valamelyest értékeljük is a templomot, amely helyreállítással Szolnok megyének legjelentősebb műemlékei közé fog tartozni. Az ország rengeteget áldoz az ilyen műemléki és régészeti munkákra, és megkérdezik s...

Plébániatemplom, Jánoshida - TÁJAK KOROK MÚZEUMOK KISKÖNYVTÁRA

A Zagyva és holt ágai, vizenyős rétei által tagolt hangulatos jászsági táj egyik ősi múltú települése Jánoshida. A falu a Zagyva partján a tájegység és a megye központja, Jászberény és Szolnok között fekszik, a folyó egyik fontos hídja közelében. A környéken előkerült korai régészeti leletek és a falu neve alapján bizonyítottnak vehetjük, hogy már a középkort megelőzően jól ismert átkelőhely volt itt, amelyen keresztül fontos út vezetett. Az őskori leleteken kívül az új Zagyva-híd építésekor előkerült, megbolygatott sírok érdemelnek külön említést az avar temető mellett. Ez a temető és a falu szélén levő, Burány-telepi Árpád-kori sírok leletei azt bizonyítják, hogy a falu területe az avaroktól kezdődően a honfoglalás koráig, majd napjainkig folyamatosan lakott terület volt. Hazai példák nyomán (pl. Árpás-Mórichida) és a környék egyes helynevei alapján felvetődik annak lehetősége, hogy az átkelőhely védelmére fejedelmeink, első királyaink besenyőket telepítettek erre a vidékre. A még so...