Ugrás a fő tartalomra

2013. májusában történt

Az elmúlt időszakban is folyattuk a korábban kitűzött céljaink megvalósítását. Összegyűjtöttük, hogy mit sikerült elérnünk májusban.




Még április végén bővítettük a jánoshidai témájú videók számát, mely ezúttal olyan fényképeken keresztül mutatja be Jánoshida nevezetességeit, melyek illeszkednek az aláfestő zeneként használt jánoshidai himnusz szövegéhez. A videó megtekinthető facebook oldalunkon (Jánoshida: a falu, ahol otthon vagyunk), de a Youtube-on is megtekinthető akár HD felbontásban is. Ezzel is szeretnénk hozzájárulni a Jánoshidáról kialakult kép javításához.



A sportolási lehetőségek összefogását vállaló csoportunk felkérést kapott az idei majális szervezésében való segítségnyújtásra. A remek hangulatban telt napon sikerült bemutatni több olyan sportágat, melyhez továbbra is lehet csatlakozni. Az ezekhez kapcsolódó aktuális információk a facebook.com/janoshida3x1 oldalon érhetőek el.







Május 11-én egy nagyon fontos állomásához érkezett az első, értékteremtés szándékával kezdeményezett konkrét célunk megvalósítása, a Kastély előtt tér felújítása. Erre a napra szerveztük ugyanis meg azt az eseményt, melyen azokkal együtt, akik tevékenyen is szerettek volna részt venni ebben a kezdeményezésben elkezdtük a növények ültetését, valamint a térkő lerakását.









Már az ültetést megelőző napokban megkezdődtek az előkészítési munkálatok, melynek során a támogató vállalkozások és az önkormányzat szakemberei elvégezték a tereprendezést, valamint elkészítették a térkő szegélyezését és a betonozást. Már a majálisra elkészültek a tér látványtervei, és összeállítottuk a növénylistát, mely alapján május 10-én megvásároltuk a fákat, cserjéket és évelőket Jászberényben a Nagykátai úti Kertkultúrából.





A tervek szerint így fog majd kinézni a tér





Az önkormányzat segítségével érkeztek a növények



A Jótékonysági est bevételéhez további adományok érkeztek, melyekkel együtt összesen már eddig 494.550 Ft gyűlt össze. Ezt az összeget a növényekre, a térkő szegélyköveire, fatámasztékokra, termőföld vásárlására fordítottuk. Nem pénzbeli felajánlásként kaptunk 300 liter virágföldet, 100 m

2

térkövet, 12 m

3

termőföldet, 75 m

2

geofóliát, 9 kg fűmagot, 5 m

3

kavicsot, 2 db kővázát, valamint cserjét és több tucat egynyári virágtövet. Ezenkívül voltak olyanok is, akik a munkások ellátmányozásában nyújtottak segítséget.



Nélkülözhetetlen volt az önkormányzat hozzájárulása, akik a gödrök előkészítésével, gépi és kézi földmunkákkal, valamint a növények szállításával is segítették a munkálatokat.







A négy ültetési és tereprendezési alkalmon elültettünk összesen 21 db fát, 49 db cserjét, 8 db tuját, 7 tő parkrózsát, 42 tő levendulát, több tucat sziklakerti és egynyári virágot, elvetettünk 19 kg fűmagot, szétterítettünk 18 m

3

termőföldet és behordtunk 5 m

3

kavicsot. (Az elültetett növények listája itt tekinthető meg:Növénylista)



A tereprendezésben és a növények ültetésében több mint 50 felnőtt, valamint az óvodából és az iskolából legalább 60 gyermek vett részt.





5. osztály









1. osztály





Ovisok





A felnőttek egy része



További képek...



Talán néhányakban felmerül a kérdés, hogy miért fektetünk ennyi energiát egy közterület felújítására. Mi úgy gondoljuk, hogy azon túl, hogy itt egy térkővel és zöld területtel kialakított gyönyörű park épült, talán még fontosabb az a folyamat, ami létrehozta ezt a teret.







Azok az emberek, akik a Jótékonysági esten fellépésükkel vagy részvételükkel támogatták a kezdeményezést; azok, akik adományaikkal hozzájárultak a cél eléréséhez; azok, akik aláírásukkal jelezték, hogy egyetértenek azzal, hogy a Kastély előtti tér Sebestyén Albert nevét viselje; azok, akik szervezéssel vagy kétkezi munkájukkal segítették a tér létrejöttét és azok, akik erkölcsileg támogatták a tervünket, mind-mind kifejezték ezzel egy közösséghez való tartozásukat. Egy olyan közösséghez, mely összefogással képes olyan értékek létrehozására, melyek az összetartozást erősítik.

Kifejezve azt, hogy szeretünk szép és rendezett környezetben élni, megmutatva, hogy egymást segítve igazi, maradandó értéket teremthetünk Jánoshidán, mert ez a hely a miénk.





Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Összefogás Jánoshida történetének megidézéséért a 825 éves fennállás megünneplésekor

Bátran kijelenthetjük, hogy a Jánoshidán élők valódi összefogásával jött létre 2011. június 24-én a templomkertben a település történetét bemutató múltidézés. Hiszen sok-sok helyi lakos tehetségét és rátermettségét bizonyítva hozott létre egy igazán értékes és érdekes előadást a Kulturális Bizottság teljes támogatásával. Már az előkészítési munkálatokban érezhető volt, hogy sokan megértették, hogy milyen nagyszerű dolog együtt létrehozni valami értékeset. Szinte mindenki, akinek lehetősége volt rá örömmel vállalta, hogy szereplőként vagy segítőként részese legyen a műsor létrehozásának. A helyszín kiválasztásában jelentős szerepet játszott az, hogy a templomkert Jánoshida legszebb közterülete, melynek ápolását az egyházközség tagjai áldozatos munkájukkal végzik. A színpad és a nézőtér kialakítása miatt Bori István és csapata vállalta a tereprendezés nehéz feladatát. A rendezvény hírül adásához Varga Antal biztosította a hintóját, melyről Zombori József kiáltotta világgá a falu több pon...

Kozák Károly előadása Jánoshida történetéről és a templom műemléki helyreállításáról

Kozák Károly vezette 1971-73 között a jánoshidai templom műemlék helyreállítási munkálatait. Ez a jegyzet az 1973. október 17-én Jánoshidán megtartott előadása alapján készült. Kozák Károly A megyében és az országban járva gyakran hallhatunk, láthatunk műemléki helyreállításokról, és régészeti feltárásokról. A rádióban is gyakran elhangzik egy-egy híradás, nem beszélve az újságokról, sőt ritkábban a TV-ben is láthatunk néhány kockát, néhány képet ilyenféle munkákról. Ezek közé a munkák közé tartozik az 1971-ben megkezdett jánoshidai műemléki templom helyreállítása. A templom helyreállítása eléggé előrehaladott most, és ezért örömmel vállalkoztam a felkérésre, hogy röviden beszámoljak a jelenlévőknek az itt folyó munkákról, az elért eredményekről, és az elkészült maradványok alapján valamelyest értékeljük is a templomot, amely helyreállítással Szolnok megyének legjelentősebb műemlékei közé fog tartozni. Az ország rengeteget áldoz az ilyen műemléki és régészeti munkákra, és megkérdezik s...

Plébániatemplom, Jánoshida - TÁJAK KOROK MÚZEUMOK KISKÖNYVTÁRA

A Zagyva és holt ágai, vizenyős rétei által tagolt hangulatos jászsági táj egyik ősi múltú települése Jánoshida. A falu a Zagyva partján a tájegység és a megye központja, Jászberény és Szolnok között fekszik, a folyó egyik fontos hídja közelében. A környéken előkerült korai régészeti leletek és a falu neve alapján bizonyítottnak vehetjük, hogy már a középkort megelőzően jól ismert átkelőhely volt itt, amelyen keresztül fontos út vezetett. Az őskori leleteken kívül az új Zagyva-híd építésekor előkerült, megbolygatott sírok érdemelnek külön említést az avar temető mellett. Ez a temető és a falu szélén levő, Burány-telepi Árpád-kori sírok leletei azt bizonyítják, hogy a falu területe az avaroktól kezdődően a honfoglalás koráig, majd napjainkig folyamatosan lakott terület volt. Hazai példák nyomán (pl. Árpás-Mórichida) és a környék egyes helynevei alapján felvetődik annak lehetősége, hogy az átkelőhely védelmére fejedelmeink, első királyaink besenyőket telepítettek erre a vidékre. A még so...